Zatem można stwierdzić, że kalibracja telewizora ma z założenia wymierne korzyści:

 

  • poprawiona dokładność kolorów - wierniejsze odzwierciedlenie każdej treści zapewnia bardziej wciągające wrażenia wizualne zgodne z artystyczną wizją twórcy

  • stała jakość obrazu - pozwala zobaczyć wszystkie szczegóły oglądanej lub odtwarzanej treści, niezależnie od jej źródła i standardu (SDR/HD | HDR/UHD)

  • lepszy kontrast - różnica pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi częściami obrazu będzie bardziej zauważalna, co przełoży się na bardziej żywy i dynamiczny obraz

  • oszczędność energii + wydłużona żywotność - kalibracja może zmniejszyć zużycie podzespołów telewizora, wydłużyć jego żywotność
    i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się. Dobrze skalibrowany telewizor może również pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu, ponieważ kalibracja pomaga telewizorowi uzyskać właściwą równowagę jasności
    i kontrastu

  Kalibracja kolorów 

 

Ma zapewnić możliwie jak najlepszą reprodukcję barw, aby kolory wyświetlane na ekranie były realistyczne i zgodne z zamysłem twórcy. Podstawą prawidłowej kalibracji kolorów jest skala szarości, dlatego korygowana jest na początku. Jeśli porównamy to do malowania pędzlem, kalibracja skali szarości zapewnia wymieszanie odpowiednich ilości farby, aby uzyskać potrzebne kolory, natomiast kalibracja kolorów zapewnia przede wszystkim odpowiednie kolory bazowe do wymieszania.

Jeśli gamma jest zbyt niska, uzyskasz dużą szczegółowość cieni, ale poziom czerni będzie zauważalnie podwyższony, a obraz będzie wydawał się rozmyty (zmniejszy się kontrast). Jeśli podniesiesz zbyt wysoko gamma, uzyskasz głęboką, ciemną czerń, ale z utraconymi szczegółami cieni.

  Kalibracja gamma

 

Gamma to termin opisujący związek pomiędzy sygnałem wejściowym z urządzenia źródłowego a sygnałem wyjściowym wyświetlacza. To nie jest relacja jeden do jednego. Gamma wyrażana jest jako liczba, zwykle pomiędzy 1,5 a 2,5.

*) Należy pamiętać i zrozumieć, że temperatura barwowa 6500K to nie to samo, co prawidłowy punkt bieli D65. 6500K może mieć bardzo zielonkawe lub purpurowe odchylenie.

Mamy też podaną wydajność w skali szarości z rozkładem udziału kanałów RGB (czerwieni, zieleni i niebieskiego). W idealnym scenariuszu wszystkie trzy kolory powinny mieścić się w granicach +/- 4% od 100% w całym zakresie.

Widać tutaj typowe zachowanie większości telewizorów - podniesiony punkt bieli (chłodniejsza barwa) w celu wzmocnienia efektu „bielszej” bieli. Z kolei drugi wykres przedstawia kolor bieli w całej skali szarości w surowych danych xy (współrzędne chromatyczne) i Delta-E. Biały jest zdefiniowany jako: x - 3127, y - 3290 (D65)*. Delta E (dE lub ΔE) mierzy odchylenie od standardu koloru. Im mniejsza liczba, tym mniejsze odchylenie od standardu i dokładniejszy kolor. Docelowo ΔE dla bieli nie powinno wzrosnąć powyżej 2.

Poniżej przykład pomiarów (Przed/Po) skorelowanej temperatury barwowej (CCT) w standardzie D65 oraz skali szarości:

  Kalibracja skali szarości 

 

Polega na dostosowaniu wyświetlacza w taki sposób, by skala szarości w całym zakresie dynamiki była wyświetlana neutralnie i bez przebarwień, czyli dążymy do zrównoważenia kolorów szarości przy różnych poziomach oświetlenia, od bardzo ciemnego (10%) do bardzo jasnego (100%), aż  do sta punktu bieli D65.

  Kalibracja poziomów wyświetlacza (jasność/kontrast)

 

Poprawne poziomy bieli i czerni pozwalają zachować szczegóły w bardzo jasnych i bardzo ciemnych partiach obrazu bez efektu „zmiażdżenia” (przykład poniżej)

Najważniejsze aspekty profesjonalnej kalibracji

Zakup telewizora - niezależnie od ceny, modelu, doświadczeń i preferencji użytkownika, wiąże się zazwyczaj z pewnymi oczekiwaniami względem jakości obrazu. Niestety wiele osób nie jest obeznanych w technologiach wyświetlania obecnych w nowoczesnych telewizorach i zazwyczaj nawet nie przychodzi im na myśl, że wymagają one kalibracji w celu uzyskania możliwie dokładnej reprezentacji wyświetlanego sygnału wideo. Konfigurując domowy system rozrywki większą uwagę poświęca się zazwyczaj ogólnemu układowi elementów (relacja sprzętu do wystroju wnętrza) oraz kwestii audio. Tymczasem kalibracja telewizora może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jakość obrazu i ogólne wrażenia z oglądania. Dzięki technologii kalibracji możesz uzyskać dokładne i żywe kolory, jakie założyli twórcy Twojej ulubionej rozrywki. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem filmów, fanatykiem sportu, graczem czy artystą, dokładność kolorów naprawdę ożywi oglądane treści.

Dlaczego powinieneś skalibrować swój telewizor?

Kalibracja telewizora

Dominik        Nowak.pl